Nyhetsbrev

I nyhetsbrevet finner du unika varor och nyheter från den senaste SilverKontantlistan. Se tidigare listors nyhetsbrev nedan.

Nyhetsbrev SilverKontanten 198

 

Mitt i förberedelserna inför vinterns stora Antikmässa i Älvsjö 17-20/2 är det nu dags för en rykande färsk och fullmatad SilverKontanten 198.

Alla kunder, nya som gamla, är självklart mkt välkomna till vår monter C01:18 på Sveriges Konst- och Antikhandlareförenings område på mässan, alldeles i närheten av huvudentrén.  Där kommer vi ställa ut merparten av de objekt som ligger rubrikerna Skandinaviskt 1900-tal, Matsilveruppsättningar och Smycken på hemsidan.

 Nu till listan vars  toppobjekt självklart är det eleganta paret trearmade Kandelabrar Lars Larsson Göteborg 1872.  Kandelabrar är mycket svåra att få in och då speciellt i 1800-tal, vilket gör att detta är ett mycket sällsynt tillfälle

I övrigt finns mkt vacker Snusdosa m porslinsmålning, OA Fernqvist Sundsvall 1849, ett mycket elegant Sockerskrin i empire, G Möllenborg 1836, Stavarmband o Stavhalsband av Wiwen Nilsson och ett stort utbud av kompletteringsdelar i olika matsilvermodeller, bl.a Chippendale, Rosenholm och Uppsala till halva nypriset.

Dessutom en mkt intressant Serveringsbricka från Jersey c:a 1740 med en intressant personinskription jag har kunnat spåra på Internet, Serveringsdelar i Georg Jensens Konge, 6 underbart vackra, verkligt högklassiga Dessertskedar i Gammalsvensk I Apelqvist Sthlm 1788 och mycket mer därtill.

Missa slutligen inte heller våra nya Matsilveruppsättningar.  På denna lista finns en stor uppsättning i den enda svenskritade utpräglade jugendmodellen Snäck, och en mindre uppsättning i den alltid uppskattade modellen Chippendale.

OBS - glöm inte att även titta till SilverKontanten 197 som fortfarande har många bra objekt kvar till försäljning.

Nedan kommer en kort lista på mina personliga favoriter denna gång:

Listans Antika Toppobjekt:

4231 KANDELABRAR, L LARSSON GÖTEBORG 1872; högklassiga, trearmade för fyra ljus, välvd fot, konisk stam, tre svängda ljusarmar, avtagbar kandelaberdel, for, stom o ljuspipor m tät vågdekor, ena m mkt välgjord lagn mellan fot o stam, H44, tot vikt inkl fyllda fötter 2,3 kg YTTERST SÄLLSYNT TILLFÄLLE, LÅGT PRIS 29500:-

Listans Moderna Toppobjekt:

4281 STAVHALSBAND, WIWEN NILSSON LUND 1954; mkt elegant Halsband i Wiwens klassiska modell, stavarnas mått 0,8x0,4x0,4 cm, L42,5 cm TOPPSKICK, TILLFÄLLE 14900:-
4282 STAVARMBAND, WIWEN NILSSON LUND 1951; mkt elegant Armband i Wiwens klassiska modell, stavarnas mått 0,8x0,4x0,4 cm, mkt fint skick, L18,8 cm TILLFÄLLE 7650:-

Listans bästa Matsilverobjekt:

4305 DESSERTSKEDAR, GAMMALSVENSK, I APELQVIST STHLM 1788; 6 st, synnerligen vackra i underbar kvalité, L17,5 TOPPSKICK, YTTERST SÄLLSYNT 6900:-


Listans Fynd:

4345 OSTRONGAFFLAR; 6 st, Engelsk Snäck, Queens Pattern, gaffeldelen i rostfritt stål, Harrison Bros Sheffield 1966, L15,5 TOPPSKICK 2290:-

Listans Personliga Favorit:

4250 SERVERINGSBRICKA, JERSEY c:a 1740; rund, slät m profilerat brätte p tre hovfötter, undertill inskription ”Elizabeth Brohier” f 1709 St Martin Jersey, tillhörande mkt framträdande Jerseyfamilj, mästarstpl PH, (dok okänd mästare Jersey c:a 1740), D16,1 H2,5 240g TOPPPSKICK 6900:-

Listans Bästa Samlarobjekt:

4257 SNUSDOSA, OA FERNQVIST SUNDSVALL 1849; stor, oval, mkt vacker m infattad porslinsmålning m Madonnan o Jesusbarnet samt två infattade vita glasfluss, locket m mkt vacker grav blomdekor, L11 H2 TOPPSKICK, SÄLLSYNT 3990:-

Listans Ovanligast Föremål

4277 SKULPTUR, sign GERDA SPINCHORN, H BERGMAN STHLM 1906; föreställande två prospekterare, en med slagruta, en med hammare, monterad p kalkstensskiva, L11 H13 TOPPSKICK, TILLFÄLLE 6900:-
 
4252 BARNSKALLRA, Sverige c:a 1830 trol STHLM; mkt trevlig, hänkel i skuret ben, fem bjällror på bågar m mindre lagn, L15,5 OVANLIG 1990:-

Hoppas att Ni hittar något som passar just Er och att Ni får en trevlig stund med att surfa runt på vår hemsida! Och har Ni några synpunkter på Hemsidan är vi alltid tacksamma att höra dem! Maila oss på info@silveroform.se

Nyhetsbrev SilverKontanten 197

Efter en skön ledighet är vi då återigen inne på ett nytt år med nya löften, nya förhoppningar och nya föresatser – och, inte minst, en ny lista - SilverKontanten 197 (direkt länk: http://silveroform.se/list.php?cat=1)

 

Nytt för i år är att jag längst ner i Nyhetsbrevet kommer att  tipsa om mina favoriter på listan på ett lite annorlunda sätt än tidigare.

 

 Nu till listan vars fyra toppobjekt är den vackra Bordsuppsatsen i rokoko, G Möllenborg 1886, den synnerligen högklassiga Kaffeservisen av Borgila 1937, den mkt vackra Serveringsbrickan Wiwen Nilsson Lund 1948 och den högklassiga Matsilveruppsättningen i Ambassad, 62 delar.

 

I övrigt finns mkt vacker Snusdosa m glasfluss, E Nordin Sundsvall 1843, en högklassig Niellodosa Moskva 1894 och en mkt vacker Jardinjär, sannolikt Tyskland c:a 1920 och en magnifik Bålskål i empire CG Hallberg Sthlm 1906.

 

Dessutom en mkt ovanlig Märgsked, London 1746, Serveringsdelar i Georg Jensens Magnolia och 6 underbart vackra, mkt ovanliga Dessertskedar av P Zethelius 1804 (här är 6 st utannonserade men det finns upp till 18 st för den som är intresserad).

 

Missa slutligen inte heller våra nya Matsilveruppsättningar.  På denna lista finns högklassiga uppsättningar i både den mycket exklusiva och eftertraktade modellen Ambassad, Rosenholm och Chippendale

 

Listans Antika Toppobjekt:

 

4115 BORDSUPPSATS, ROKOKO, G MÖLLENBORG STHLM 1886; magnifik mkt stor Skål p välvd rund fot m fyra fötter, hög stam m nod o två hänklar, liv o stam m vridna reliefåsar, brätte o fot m rokokodekor, H33 D30 vikt 1,2 kg inkl fylld fot UTSÖKT VACKER, TOPPSKICK 7950:-

 

Listans Moderna Toppobjekt:

 

4164 KAFFESERVIS, BORGILA STHLM 1937; stor, högklassig, synnerligen gedigen, utsökt vacker, best av ngt bukig Kanna(H21) m hänkel i ebenholtz p välvd fotring m blom-o bladknopp, Sockerskrin(L10,3 H9,8) o Gräddkanna(L11,8 H8,4), tot vikt 1,26 kg TOPPSKICK, TOPPOBJ 19800:-

 

Listans bästa matsilverobjekt:

 

4221 AMBASSAD, UPPSÄTTNING, 62 DELAR; mkt exklusiv modell best av 12 Bordsknivar, 12 Bordsgafflar, 12 Bordsskedar(L18,2), 12 Smörgåsknivar, 12 Smörgåsgafflar o 2 Smörknivar, GAB Sthlm 1960-tal, närmast nyskick YTTERST SÄLLSYNT TILLFÄLLE 32500:-

 

 

Listans Fynd:

 

4149 JARDINIÈRE; högklassig, mkt elegant, oval p fyra kulfötter, vackert hamrad yta, livet m fyra ovala fält med ciselerad frukt o bladdekor i hög relief, brättet m mkt elegant reliefbård, sv stpl c:a 1930, trol tysk tillverkning, L34,4 H12,2 vikt 700g TOPPSKICK, TILLFÄLLE 8900:-

 

Listans Personliga Favorit:

 

4165 SERVERINGSBRICKA, WIWEN NILSSON LUND 1948; mkt exklusiv m 12-kantig profilerad sarg, 490g, D27 H1,3 TOPPSKICK 24500:-

 

Listans Bästa Samlarobjekt:

 

4132 SNUSDOSA, E NORDIN SUNDSVALL 1843; stor, oval, mkt vacker m infattad porslinsmålning m blommor mot blå bakgrund samt två infattade vita glasfluss, locket m mkt vacker grav dekor av flaggstandar, L11 H2 TOPPSKICK, SÄLLSYNT 3990:-

 

Listans Ovanligast Föremål

 

4140 SKÅL, NIELLO, II BLUMBERG TBILISI GEORGIEN 1883; mkt vacker, mkt gedigen p plan botten, liv o botten m mkt elegant växtdekor i niello, D11,2 H3,2 vikt 130g TOPPSKICK, LÅGT PRIS 2950:-

 

Dessutom - glöm inte att även titta till SilverKontanten 196 som fortfarande har många riktigt bra objekt kvar till försäljning.

 

Hoppas att Ni hittar något som passar just Er och att Ni får en trevlig stund med att surfa runt på vår hemsida! Och har Ni några synpunkter på Hemsidan är vi alltid tacksamma att höra dem! Maila oss på info@silveroform.se

 

 

Nyhetsbrev SilverKontanten 196

Nu börjar det definitivt lacka mot jul och vad kan ge bättre julklappsinspiration än vår nya lista, SilverKontanten 196?  Vi garanterar leverans före julafton för alla beställningar inkomna senast tisdag 21/12.

 

Listan innehåller som vanligt trevliga och intressanta objekt i alla prisklasser från 500:- till 40000:-.

 

Jag hoppas ni har uppmärksammat de nya Sökfunktionerna på hemsidan.  Ni kan nu lätt söka på Matsilvermodell, Tillverkare, Föremålstyp och ni kan självklart också söka med Fritext, allt för att underlätta att hitta det ni söker.

 

Silverpriset ligger kvar på mycket höga nivåer om än en lite bit under toppnoteringarna från april i år, vilket fortfarande bidrar till en press uppåt på föremålspriserna.  Dock är det så att silversmederna får betala 10-11000:-/kg när de köper in silverplåt i 830 eller 925-kvalité från grossisterna.  Detta innan arbetskostnad, vinstmarginal osv.  Vilket självklart innebär att de objekt som finns till försäljning på vår hemsida kan tyckas vara synnerligen prisvärda.

 

Dags dock att åter rikta uppmärksamheten mot den aktuella listan som innehåller några riktigt högklassiga objekt.  Då tänker jag framför allt den eleganta och mycket gedigna gustavianska Kaffekannan JH Frodell Sthlm 1797, de synnerligen vackra Ljusstakarna i empire, O Bergström Uppsala 1827 och den sällsynt vackra Sockerskålen PA Sjöberg Sthlm 1815.  Men också på den mkt ovanliga och vackra 20-kantiga Bägaren, JE Wallin Sthlm 1804 och den högklassiga Tekannnan av M Lavrov Moskva 1830.

 

Dessutom finns en sällsynt vacker Tekanna, GA Dahlgren Malmö 1916 och en ytterst sällsynt Tårtspade i Gammalsvensk D Hallman Sthlm 1819.

 

På den moderna avdelningen finns ett stort antal Wiwenobjekt, framför allt en mkt vacker klassisk sexkantig Wiwen Nilsson bägare men också ett Stavhalsband och ett Stavarmband.  De kan kopplas ihop till ett längre halsband för den som önskar eftersom stavstorleken är densamma. Förutom detta finns också intressanta objekt av Georg Jensen, Jacob Ängman och Erik Råström.

 

Matsilversidan annonserar vi ut tre mkt trevliga och prisvärda uppsättningar i den sällsynta modellen Snäck – den enda svensktillverkade, svenskritade jugendmodellen – Chippendale och Birka.  Tilläggas kan att den mkt sällsynta  Birkamodellen är ritad av den mycket kände danska silversmeden Just Andersen.

 

Glöm inte att även titta till SilverKontanten 195 som fortfarande har många riktigt bra objekt kvar till försäljning.

 

Som vanligt följer nedan de c:a 20 objekt jag speciellt tycker förtjänar att lyftas fram på denna lista:

 

PS  Klicka på följande länk:  www.silveroform.se och klicka sedan på ”SilverKontanten 195” i  menyn i överkant för att se bilder och beskrivningar av nedanstående och övriga objekt på listan. DS

 

Urval ur SilverKontanten 196

 

FÖREMÅL 17/1800-TAL

3995 KAFFEKANNA, GUSTAVIANSK, JH FRODELL STHLM 1797; högklassig, mkt elegant cylindrisk Kaffekanna p fyra bladornerade fötter, avtagbar rakt utstående ebenholtzhänkel, stämplade bårder m bladdek, välvt lock m blad- o blomknopp, H23,5 D11,7 vikt 840g TOPPSKICK 29500:- Et högklassigt Gustavianskt objekt!

 

3997 SOCKERSKÅL, EMPIRE, PA SJÖBERG STHLM 1815; högklassig, synnerligen vacker, mkt stor, halvklotformad p tripodfot p tre kulfötter m avslutande gripar, godronnerat liv, välvt toppigt lock m avslutande DELFINknopp m bladkrans H25 D16 vikt 670g HÖGSTA KVALITÉ 9950:-  Högklassig, mkt vacker, förmånligt pris!

 

3998 LJUSSTAKAR, EMPIRE, O BERGSTRÖM UPPSALA 1827; par, mkt högklassiga, synnerligen eleganta, rund, slät, välvd fot m bladkrans i relief, konisk slät stam, cylindriska ljuspipor, H18 TOPPSKICK 9800:- Ett par sällsynt vackra Ljusstakar!

 

3999 LJUSSTAKAR, C HAMMER STHLM 1850; par, höga, mkt vackra, välvd fot m reliefåsar akantusblad i relief, balusterformad stam o ljuspipor m akantusblad i relief, ljusmanschetter m bladdekor i relief, H28, vikt inkl fylld fot 1,04 kg TOPPSKICK 11800:- Stora, härliga, hög kvalité!

 

4000 SKÅL, EMPIRE, IP GRÖNVALL STHLM 1836; högklassig, mkt elegant, halvklotformat liv m godronnerad underdel, välvd slät fot, perfekt inv förgyllning, D15,1 H8,6 vikt 280g TOPPOBJEKT 4990:- Hög kvalité, klassisk empire!

 

4005 STOR BÄGARE, M LINDH STHLM 1777; högklassig, mkt gedigen, vidgande p välvd fot m svängda reliefåsar, vågband uppe o nere, fot, inv förgylld, livets överdel m vacker grav rokokodekor, stpl mynningsbård, H21 vikt 370g TOPPSKICK, LÅGT PRIS 11900:- Prisvärt objekt!

 

4010 CYLINDRISK, 20-KANTIG BÄGARE, JE WALLIN STHLM 1804; synnerligen elegant, mkt ovanlig, gedigen, slät fasetterad Bägare i hög kvalité, inv förg, obetydl bottenlagn, H7,8 D6,5 rymmer c:a 25 cl TOPPOBJEKT 4650:- Ytterst elegant – ytterst sällsynt!

 

4020 SALTKAR, WARSZAWA c:a 1880; par, synnerligen gedigna, runda, bukiga p tre fötter, slätt liv med tre reliefåsar, mkt kraftig inv förgylln, 84-stämplade, mästare KZ, D7 H4,5 vikt 200g TOPPOBJEKT 3950:- Superkvalité, mkt gedigna!

 

4021 LAPPKÅSA, CT ÖHMAN PITEÅ 1886; högklassig, ovanlig, slät, djup skopa, skaft m ringhänge o grav samedekor, L14,6 TOPPSKICK 4950:- Ytterst sällsynt tillfälle!

 

DOSOR

4022 LUKTDOSA, ROKOKO, DANMARK/NORGE c:a 1770; högklassig, mkt vacker p liten oval välvd fot, livet m högklassig ciselerad rokokodekor, lockknopp m vit glasfluss, otydl stpl, H7,2 TOPPSKICK 4950:- Högklassigt arbete!

 

4023 SNUSDOSA, A ULFSBERG NYKÖPING 1793; mkt gedigen oval Dosa m vackra grav kantbårder, locket m mkt vackert grav monogram ”ABAD”, mkt fin inv förgylln, L8,8 H2 TOPPSKICK 3950:- En mkt gedigen, mkt charmig Dosa!

 

RYSKT SILVER

4031 TEKANNA, EMPIRE, M LAVROV MOSKVA 1830; högklassig, mkt gedigen, mkt elegant oval, bukig Tekanna p oval fotring m genombruten bladdek, delvis godronnerat liv, lockknopp o uppsv hänkel i ebenholtz, trähänkel m mkt välgjord mindre lagning, inv förgylld, toppskick, L21,5 H14 vikt 540g MKT SÄLLSYNT OBJEKT 8950:- Mkt hög kvalité, sällsynt tillfälle!

 

4033 CHAMPAGNEKALK, MOSKVA 1849; högklassig, mkt gedigen Kalk p rund välvd fot, stam m urnformad nod, cuppa o fot m sällsynt vacker grav bladdekor, H18,4 140g TOPPSKICK, TOPPOBJEKT 3900:- Lågt pris, mkt hög kvalité!

 

FÖREMÅL 1900-TAL

4035 TEKANNA, EMPIRE, GA DAHLGREN MALMÖ 1916; sällsynt elegant, rund, bukig p fyra tassfötter i abs högsta kvalité, livets nederdel m godronnering, uppsv hänkel i svart trä, välvt lock m bladkrans o kotteknopp, L25 H18,5 vikt 620g rymmer c:a 1,2 liter TOPPSKICK 6900:- Högsta kvalité!

 

4041 BÄGARE; underbart vacker vidgande Bägare p välvd fot, livets överdel m utsökt vacker grav rokokodekor, grav mynningsbård, inv förgylld, sv stpl c:a 1930, H18 D13 vikt 260g TOPPSKICK 2950:- En ovanligt vacker Bägare!

 

MODERN DESIGN

4049 SEXKANTIG BÄGARE, WIWEN NILSSON 1959; högklassig, rakt vidgande m profilerad mynning, H9,5 D7,3 PERFEKT SKICK 8950:- Tillfälle!

 

4051 FRUKTBESTICK, WIWEN NILSSON LUND 1947-48; 6 Frukt /Smörgåsknivar(L17,8) m blad i silver o 6 Frukt/Smörgåsgafflar(L15), handsmidda, helt släta m rundad skaftavslutning TOPPSKICK 14500:-

4052 BORDSKNIVAR, WIWEN NILSSON LUND 1958; 6 st, blad m kort klinga, släta m rund skaftavslutning, L18,8 TOPPSKICK 8900:-

Sällsynta delar för komplettering i Wiwens klassiska matsilver!

 

4053 STAVHALSBAND, WIWEN NILSSON LUND 1954; mkt elegant Halsband i Wiwens klassiska modell, stavarnas mått 0,8x0,4x0,4 cm, L42,5 cm TOPPSKICK, TILLFÄLLE 14900:-

4054 STAVARMBAND, WIWEN NILSSON LUND 1951; mkt elegant Armband i Wiwens klassiska modell, stavarnas mått 0,8x0,4x0,4 cm, mkt fint skick, L18,8 cm TILLFÄLLE 7650:-

Sällsynt tillfälle!

 

4058 BÄGARE, sign ERIK RÅSTRÖM, CG RÅSTRÖM STHLM 1944; mkt gedigen rakt vidgande Bägare p välvd, godronnerad fot, vågband uppe o nere, profilerad mynning, H14 D9,6 vikt 240g NYSKICK 3750:-  En högklassig bägare!

 

SERVERINGSBESTICK 17/1800-TAL

4063 SOPPSLEV, EDINBURGH 1816; stor, utsökt vacker, rund djup skopa m godronnering o ciselerad dekor, skaft m rundad avslutn o mkt vacker grav blom- o bladdekor, L38 vikt 180g TOPPSKICK 2990:- Synnerligen vackert arbete!

 

4064 RAGUSKED, WJ KEER HAAG 1781; högklassig, mkt gedigen, slätt skaft m mittås o rundad avslutning, L28,2 vikt 100g TOPPSKICK 3900:- Mkt sällsynt, hög kvalité!

 

4067 TÅRTSPADE, GAMMALSVENSK, D HALLMAN STHLM 1819; utsökt vackert, synnerligen sällsynt föremål, plant mjukt triangulärt blad m grav bladrankebård, L24,8 TOPPSKICK, TILLFÄLLE 5450:- Ytterst sällsynt objekt!

 

MATSILVER 17/1800-TAL

4070 RÅTTSVANSSKED, ANDERS CASTMAN d.y. EKSJÖ 1776; högklassig i mkt fint skick, slätt skaft m avsl flik, L20 TILLFÄLLE 4990:- Tillfälle!

 

4071 W MEIJER STHLM 1745; högklassig Matsked, slätt skaft m mittås o rund avslutning, L20,8 TOPPSKICK 1890:- En ovanligt tidig Matsked!

 

4078 FRANSK MODELL, G MÖLLENBORG STHLM 1870-74; 6 Matknivar(L23) m rostfritt blad o 6 Matgafflar(L21) i närmast perfekt skick, tot vikt 930g YTTERST SÄLLSYNT 8900:- Absolut toppskick, mkt gedigna!

 

MATSILVER 1900-TAL

4092 PRINS ALBERT, FISKBESTICK; 12 Fiskknivar(L21,5) o 12 Fiskgafflar(L18,3), CG Hallberg Sthlm 1950-51, mkt fint skick, tot vikt 1,44 kg, NYPRIS c:a 31000:- TILLFÄLLE 15900:- Synnerligen gediget!  Sällsynt tillfälle!

 

MATSILVERUPPSÄTTNINGAR

4104 SNÄCK, UPPSÄTTNING; 96 DELAR, sällsynt vacker Uppsättning, skaftavslutning med snäcka i jugend, best av 12 Matknivar, 12 Matgafflar, 12 Matskedar(L20,7), 12 Bordsknivar, 12 Bordsgafflar, 12 Bordsskedar(L18,2), 12 Teskedar(L12,5) o 12 Kaffeskedar(L10,2), Markströms Uppsala 1949-50, MKT SÄLLSYNT, TOPPSKICK 39900:-

4105 CHIPPENDALE, UPPSÄTTNING, 36 DELAR; best av 12 Bordsknivar(L21,2), 12 Bordsgafflar(L17,8) och 12 Bordsskedar (L18,2), GAB Sthlm c:a 1970, nypris c:a 28000:-  TOPPSKICK 13900:-

4106 BIRKA, UPPSÄTTNING, 48 DELAR, design JUST ANDERSEN;  best av 12 Bordsknivar, 12 Bordsgafflar, 12 Bordsskedar(L18,2) o 12 Kaffeskedar(L11,2), GAB Sthlm c:a 1960, mkt sällsynt TOPPSKICK 17900:-

Tre högklassiga och prisvärda Matsilveruppsättningar!

 

ÖVRIGT MATSILVER 1900-TAL

4107 OSTRONGAFFLAR; 6 st, Engelsk Snäck, Queens Pattern, gaffeldelen i rostfritt stål, Harrison Bros Sheffield 1966, L15,5 TOPPSKICK 2290:- Ytterst sällsynt tillfälle!

 

Hoppas att Ni hittar något som passar just Er och att Ni får en trevlig stund med att surfa runt på vår hemsida! Och har Ni några synpunkter på Hemsidan är vi alltid tacksamma att höra dem! Maila oss på info@silveroform.se

 

 

 

Nyhetsbrev SilverKontanten 196

Nu börjar det definitivt lacka mot jul och vad kan ge bättre julklappsinspiration än vår nya lista, SilverKontanten 196?  Vi garanterar leverans före julafton för alla beställningar inkomna senast tisdag 21/12.

 

Listan innehåller som vanligt trevliga och intressanta objekt i alla prisklasser från 500:- till 40000:-.

 

Jag hoppas ni har uppmärksammat de nya Sökfunktionerna på hemsidan.  Ni kan nu lätt söka på Matsilvermodell, Tillverkare, Föremålstyp och ni kan självklart också söka med Fritext, allt för att underlätta att hitta det ni söker.

 

Silverpriset ligger kvar på mycket höga nivåer om än en lite bit under toppnoteringarna från april i år, vilket fortfarande bidrar till en press uppåt på föremålspriserna.  Dock är det så att silversmederna får betala 10-11000:-/kg när de köper in silverplåt i 830 eller 925-kvalité från grossisterna.  Detta innan arbetskostnad, vinstmarginal osv.  Vilket självklart innebär att de objekt som finns till försäljning på vår hemsida kan tyckas vara synnerligen prisvärda.

 

Dags dock att åter rikta uppmärksamheten mot den aktuella listan som innehåller några riktigt högklassiga objekt.  Då tänker jag framför allt den eleganta och mycket gedigna gustavianska Kaffekannan JH Frodell Sthlm 1797 och den likaledes högklassiga gustavianska Sockerskålen, P Åkerman Sthlm 1784.  Men också på den fantastiska Skålen i Dragestil, David Andersen Kristiania c:a 1890 och den högklassiga Tekannnan av M Lavrov Moskva 1830

Dessutom finns en sällsynt vacker Serveringsbricka med gallersarg, L Janesich Wien  c:a 1910 och en ytterst sällsynt Tårtspade i Gammalsvensk D Hallman Sthlm 1819.

 

På den moderna avdelningen finns ett stort antal Wiwenobjekt, framför allt en mkt vacker klassisk sexkantig Wiwen Nilsson bägare men också ett Stavarmband med den klassiska stavstorleken. Förutom detta finns också intressanta objekt av Georg Jensen, Olle Ohlsson och Birger Haglund.  Dessutom en mkt vacker och rejält tung Coaster Borgila 1980.

 

Matsilversidan annonserar vi ut fem mkt trevliga och prisvärda uppsättningar i WA Bolins exklusiva A-modell, Birka, Vasa och Svensk Rund.  Tilläggas kan WA Bolins A-modell inte nytillverkas och att den mkt sällsynta  Birkamodellen är ritad av den kände danska silversmeden Just Andersen.

 

Glöm inte att även titta till SilverKontanten 195 som fortfarande har många riktigt bra objekt kvar till försäljning.

 

Som vanligt följer nedan de c:a 20 objekt jag speciellt tycker förtjänar att lyftas fram på denna lista:

 

PS  Klicka på följande länk:  www.silveroform.se och klicka sedan på ”SilverKontanten 194” i  menyn i överkant för att se bilder och beskrivningar av nedanstående och övriga objekt på listan. DS

 

Urval ur SilverKontanten 196

 

FÖREMÅL 17/1800-TAL

3995 KAFFEKANNA, GUSTAVIANSK, JH FRODELL STHLM 1797; högklassig, mkt elegant cylindrisk Kaffekanna p fyra bladornerade fötter, avtagbar rakt utstående ebenholtzhänkel, stämplade bårder m bladdek, välvt lock m blad- o blomknopp, H23,5 D11,7 vikt 840g TOPPSKICK 29500:- Et högklassigt Gustavianskt objekt!

 

3997 SOCKERSKÅL, EMPIRE, PA SJÖBERG STHLM 1815; högklassig, synnerligen vacker, mkt stor, halvklotformad p tripodfot p tre kulfötter m avslutande gripar, godronnerat liv, välvt toppigt lock m avslutande DELFINknopp m bladkrans H25 D16 vikt 670g HÖGSTA KVALITÉ 9950:-  Högklassig, mkt vacker, förmånligt pris!

 

3998 LJUSSTAKAR, EMPIRE, O BERGSTRÖM UPPSALA 1827; par, mkt högklassiga, synnerligen eleganta, rund, slät, välvd fot m bladkrans i relief, konisk slät stam, cylindriska ljuspipor, H18 TOPPSKICK 9800:- Ett par sällsynt vackra Ljusstakar!

 

3999 LJUSSTAKAR, C HAMMER STHLM 1850; par, höga, mkt vackra, välvd fot m reliefåsar akantusblad i relief, balusterformad stam o ljuspipor m akantusblad i relief, ljusmanschetter m bladdekor i relief, H28, vikt inkl fylld fot 1,04 kg TOPPSKICK 11800:- Stora, härliga, hög kvalité!

 

4000 SKÅL, EMPIRE, IP GRÖNVALL STHLM 1836; högklassig, mkt elegant, halvklotformat liv m godronnerad underdel, välvd slät fot, perfekt inv förgyllning, D15,1 H8,6 vikt 280g TOPPOBJEKT 4990:- Hög kvalité, klassisk empire!

 

4005 STOR BÄGARE, M LINDH STHLM 1777; högklassig, mkt gedigen, vidgande p välvd fot m svängda reliefåsar, vågband uppe o nere, fot, inv förgylld, livets överdel m vacker grav rokokodekor, stpl mynningsbård, H21 vikt 370g TOPPSKICK, LÅGT PRIS 11900:- Prisvärt objekt!

 

4010 CYLINDRISK, 20-KANTIG BÄGARE, JE WALLIN STHLM 1804; synnerligen elegant, mkt ovanlig, gedigen, slät fasetterad Bägare i hög kvalité, inv förg, obetydl bottenlagn, H7,8 D6,5 rymmer c:a 25 cl TOPPOBJEKT 4650:- Ytterst elegant – ytterst sällsynt!

 

4020 SALTKAR, WARSZAWA c:a 1880; par, synnerligen gedigna, runda, bukiga p tre fötter, slätt liv med tre reliefåsar, mkt kraftig inv förgylln, 84-stämplade, mästare KZ, D7 H4,5 vikt 200g TOPPOBJEKT 3950:- Superkvalité, mkt gedigna!

 

4021 LAPPKÅSA, CT ÖHMAN PITEÅ 1886; högklassig, ovanlig, slät, djup skopa, skaft m ringhänge o grav samedekor, L14,6 TOPPSKICK 4950:- Ytterst sällsynt tillfälle!

 

DOSOR

4022 LUKTDOSA, ROKOKO, DANMARK/NORGE c:a 1770; högklassig, mkt vacker p liten oval välvd fot, livet m högklassig ciselerad rokokodekor, lockknopp m vit glasfluss, otydl stpl, H7,2 TOPPSKICK 4950:- Högklassigt arbete!

 

4023 SNUSDOSA, A ULFSBERG NYKÖPING 1793; mkt gedigen oval Dosa m vackra grav kantbårder, locket m mkt vackert grav monogram ”ABAD”, mkt fin inv förgylln, L8,8 H2 TOPPSKICK 3950:- En mkt gedigen, mkt charmig Dosa!

 

RYSKT SILVER

4031 TEKANNA, EMPIRE, M LAVROV MOSKVA 1830; högklassig, mkt gedigen, mkt elegant oval, bukig Tekanna p oval fotring m genombruten bladdek, delvis godronnerat liv, lockknopp o uppsv hänkel i ebenholtz, trähänkel m mkt välgjord mindre lagning, inv förgylld, toppskick, L21,5 H14 vikt 540g MKT SÄLLSYNT OBJEKT 8950:- Mkt hög kvalité, sällsynt tillfälle!

 

4033 CHAMPAGNEKALK, MOSKVA 1849; högklassig, mkt gedigen Kalk p rund välvd fot, stam m urnformad nod, cuppa o fot m sällsynt vacker grav bladdekor, H18,4 140g TOPPSKICK, TOPPOBJEKT 3900:- Lågt pris, mkt hög kvalité!

 

FÖREMÅL 1900-TAL

4035 TEKANNA, EMPIRE, GA DAHLGREN MALMÖ 1916; sällsynt elegant, rund, bukig p fyra tassfötter i abs högsta kvalité, livets nederdel m godronnering, uppsv hänkel i svart trä, välvt lock m bladkrans o kotteknopp, L25 H18,5 vikt 620g rymmer c:a 1,2 liter TOPPSKICK 6900:- Högsta kvalité!

 

4041 BÄGARE; underbart vacker vidgande Bägare p välvd fot, livets överdel m utsökt vacker grav rokokodekor, grav mynningsbård, inv förgylld, sv stpl c:a 1930, H18 D13 vikt 260g TOPPSKICK 2950:- En ovanligt vacker Bägare!

 

MODERN DESIGN

4049 SEXKANTIG BÄGARE, WIWEN NILSSON 1959; högklassig, rakt vidgande m profilerad mynning, H9,5 D7,3 PERFEKT SKICK 8950:- Tillfälle!

 

4051 FRUKTBESTICK, WIWEN NILSSON LUND 1947-48; 6 Frukt /Smörgåsknivar(L17,8) m blad i silver o 6 Frukt/Smörgåsgafflar(L15), handsmidda, helt släta m rundad skaftavslutning TOPPSKICK 14500:-

4052 BORDSKNIVAR, WIWEN NILSSON LUND 1958; 6 st, blad m kort klinga, släta m rund skaftavslutning, L18,8 TOPPSKICK 8900:-

Sällsynta delar för komplettering i Wiwens klassiska matsilver!

 

4053 STAVHALSBAND, WIWEN NILSSON LUND 1954; mkt elegant Halsband i Wiwens klassiska modell, stavarnas mått 0,8x0,4x0,4 cm, L42,5 cm TOPPSKICK, TILLFÄLLE 14900:-

4054 STAVARMBAND, WIWEN NILSSON LUND 1951; mkt elegant Armband i Wiwens klassiska modell, stavarnas mått 0,8x0,4x0,4 cm, mkt fint skick, L18,8 cm TILLFÄLLE 7650:-

Sällsynt tillfälle!

 

4058 BÄGARE, sign ERIK RÅSTRÖM, CG RÅSTRÖM STHLM 1944; mkt gedigen rakt vidgande Bägare p välvd, godronnerad fot, vågband uppe o nere, profilerad mynning, H14 D9,6 vikt 240g NYSKICK 3750:-  En högklassig bägare!

 

SERVERINGSBESTICK 17/1800-TAL

4063 SOPPSLEV, EDINBURGH 1816; stor, utsökt vacker, rund djup skopa m godronnering o ciselerad dekor, skaft m rundad avslutn o mkt vacker grav blom- o bladdekor, L38 vikt 180g TOPPSKICK 2990:- Synnerligen vackert arbete!

 

4064 RAGUSKED, WJ KEER HAAG 1781; högklassig, mkt gedigen, slätt skaft m mittås o rundad avslutning, L28,2 vikt 100g TOPPSKICK 3900:- Mkt sällsynt, hög kvalité!

 

4067 TÅRTSPADE, GAMMALSVENSK, D HALLMAN STHLM 1819; utsökt vackert, synnerligen sällsynt föremål, plant mjukt triangulärt blad m grav bladrankebård, L24,8 TOPPSKICK, TILLFÄLLE 5450:- Ytterst sällsynt objekt!

 

MATSILVER 17/1800-TAL

4070 RÅTTSVANSSKED, ANDERS CASTMAN d.y. EKSJÖ 1776; högklassig i mkt fint skick, slätt skaft m avsl flik, L20 TILLFÄLLE 4990:- Tillfälle!

 

4071 W MEIJER STHLM 1745; högklassig Matsked, slätt skaft m mittås o rund avslutning, L20,8 TOPPSKICK 1890:- En ovanligt tidig Matsked!

 

4078 FRANSK MODELL, G MÖLLENBORG STHLM 1870-74; 6 Matknivar(L23) m rostfritt blad o 6 Matgafflar(L21) i närmast perfekt skick, tot vikt 930g YTTERST SÄLLSYNT 8900:- Absolut toppskick, mkt gedigna!

 

MATSILVER 1900-TAL

4092 PRINS ALBERT, FISKBESTICK; 12 Fiskknivar(L21,5) o 12 Fiskgafflar(L18,3), CG Hallberg Sthlm 1950-51, mkt fint skick, tot vikt 1,44 kg, NYPRIS c:a 31000:- TILLFÄLLE 15900:- Synnerligen gediget!  Sällsynt tillfälle!

 

MATSILVERUPPSÄTTNINGAR

4104 SNÄCK, UPPSÄTTNING; 96 DELAR, sällsynt vacker Uppsättning, skaftavslutning med snäcka i jugend, best av 12 Matknivar, 12 Matgafflar, 12 Matskedar(L20,7), 12 Bordsknivar, 12 Bordsgafflar, 12 Bordsskedar(L18,2), 12 Teskedar(L12,5) o 12 Kaffeskedar(L10,2), Markströms Uppsala 1949-50, MKT SÄLLSYNT, TOPPSKICK 39900:-

4105 CHIPPENDALE, UPPSÄTTNING, 36 DELAR; best av 12 Bordsknivar(L21,2), 12 Bordsgafflar(L17,8) och 12 Bordsskedar (L18,2), GAB Sthlm c:a 1970, nypris c:a 28000:-  TOPPSKICK 13900:-

4106 BIRKA, UPPSÄTTNING, 48 DELAR, design JUST ANDERSEN;  best av 12 Bordsknivar, 12 Bordsgafflar, 12 Bordsskedar(L18,2) o 12 Kaffeskedar(L11,2), GAB Sthlm c:a 1960, mkt sällsynt TOPPSKICK 17900:-

Tre högklassiga och prisvärda Matsilveruppsättningar!

 

ÖVRIGT MATSILVER 1900-TAL

4107 OSTRONGAFFLAR; 6 st, Engelsk Snäck, Queens Pattern, gaffeldelen i rostfritt stål, Harrison Bros Sheffield 1966, L15,5 TOPPSKICK 2290:- Ytterst sällsynt tillfälle!

 

Hoppas att Ni hittar något som passar just Er och att Ni får en trevlig stund med att surfa runt på vår hemsida! Och har Ni några synpunkter på Hemsidan är vi alltid tacksamma att höra dem! Maila oss på info@silveroform.se

 

 

 

Nyhetsbrev SilverKontanten 195

Jag hoppas att höstmörkret kan lysas upp av vår nya lista, SilverKontanten 195 (direkt länk: http://silveroform.se/list.php?cat=1) , som vanligt fylld med spännande och nyinkomna objekt!  Förhoppningsvis kan listan även ge lite julklappsinspriation inför kommande högtider!

 

I förra veckan gick Bukowskis och Auktionsverkets Moderna Kvalitetsauktioner av stapeln och speciellt på Bukowskis gick det moderna silvret till i många fall förvånansvärt höga priser.  Prisnivån var mer normal på auktionsverket men det berodde sannolikt mycket på det lite mer oinspirerande utbudet på den auktionen.

 

Nu till listan som innehåller ett stort antal högklassiga objekt som t.ex. de synnerligen eleganta gustavianska Kolonnljusstakarna, J Bergengren Kristianstad 1785, det högklassiga Sockerskinet O Forsberg Luleå 1846, den stora, fantastiskt vackra Jardinjären med glasinsats, K Anderson Sthlm 1911 och sist men inte minst den mkt vackra Serveringsbrickan Wiwen Nilsson Lund 1948.

 

I övrigt finns mkt vacker Niellodosa Moskva 1894, en stor, högklassig Dryckeskanna, CJ Johnsson Linköping 1917, 6 mkt vackra Matskedar i Fiolmodell av Pehr Zethelius Sthlm 1794 och en högklassig Ragusked J Lundström Kuopio Finland 1823.

 

På den moderna sidan vill jag självklart främst lyfta fram Matsilveruppsättningen av Wiwen Nilsson, 36 delar och Manschettknapparna Wiwen Nilsson 1968 – det sistnämnda objektet ett trevligt julklappstips!.

 

Missa slutligen inte heller våra övriga Matsilveruppsättningar.  På denna lista finns högklassiga uppsättningar i både den mycket exklusiva och eftertraktade modellen Ambassad, Rosenholm och Svensk Rund.

 

Dessutom ett extra stort utbud av bestick för komplettering i en rad olika populära svenska modeller, bl.a. Chippendale, Olga, Rosenholm, Sachsisk och Uppsala.

Dessutom - glöm inte att även titta till SilverKontanten 194 som fortfarande har ovanligt många riktigt bra objekt kvar till försäljning.

Nedan följer i vanlig ordning de c:a tjugo objekt jag främst tycker förtjänar att lyftas fram på denna lista:

Urval från SilverKontanten 195

 

FÖREMÅL 17/1800-TAL

3871 KOLONNLJUSSTAKAR, GUSTAVIANSKA, J BERGENGREN KRISTIANSTAD 1785; ett par, synnerligen vackra m raka kannellerade kolonner, välvd fot m kannelleringar, fot o ljusmanschetter m pärlbårder, mkt fint skick, H14,5 YTTERST SÄLLSYNT TILLFÄLLE 29800:- Utsökt vackra, ett unikt tillfälle!

 

3872 TEKANNA, W BELL LONDON 1820; ovanl vacker, rund, bukig p profilerad fotring, överdelen, locket o lockknoppen m reliefåsar, uppsv hänkel i ben, 630g, L27,5 H14,5 rymmer c:a 1 lit TOPPSKICK 8950:- En högklassig, sällsynt vacker Tekanna!

 

3873 SOCKERSKRIN, O FORSBERG LULEÅ 1846; mkt stort, hög-klassigt ovalt Skrin i senempire p fyra tassfötter, bukigt liv m ciselerad akantusbladdekor, välvt lock m band m bladdekor i relief, lockknopp i form av två delfiner hållande snäcka, fungerande lås m nyckel, L17 H17 vikt 600g MKT HÖG KVALITÉ, MKT SÄLLSYNT 12800:- Ett högklassigt, mkt vackert Sockerskrin!

 

3878 BÄGARE, ERIK LÖFMAN UPPSALA 1725; högklassig, rakt vidg Bägare p räfflad fotring, livets överdel m grav bladslinga, in o utvändig förgylln, gediget gods, H8,8 D7,8 TOPPSKICK, TILLFÄLLE 5650:- En ovanligt tidig Bägare, mkt hög kvalité!

 

3887 SALTKAR H MORRIS LONDON 1740 resp D HENNELL LONDON 1746; par, i princip identiskt lika, runda, bukiga p tre hovfötter, livet m blomdekor i hög relief, D7 H3,6 TOPPSKICK, LÅGT PRIS 3990:- Fyndpris för ett par högklassiga Saltkar!

 

3889 BORDSPINGLA, F WHITING USA före 1896; ciselerad dekor, skaft i form av ögla m fransk lilja, H7,2 D4,4 TOPPSKICK 1690:- Sällsynt tillfälle!

 

DOSOR

3891 SNUSDOSA JH FRODELL STHLM 1798; mkt vacker, spetsoval, locket m grav kantbård, mkt fint skick, L7,5 H1,9 LÅGT PRIS 2950:- Sällsynt med 1700-talsdosor!

 

RYSKT SILVER

3900 DOSA, NIELLO, MOSKVA 1894; rektangulär m välvda sidor o rundade hörn, locket m man i släde efter häst i niellodekor, mkt gedigen, L9 B6 H1,7 TOPPSKICK, SÄLLSYNT 3950:- En högklassig, mkt vacker Dosa!

 

FÖREMÅL 1900-TAL

3902 JARDINJÄR, EMPIRE, K ANDERSON STHLM 1911; stor, högklassig, synnerligen vacker, oval p fyra fötter m två hänklar, originalinsats av rutslipat glas m minimala nagg, livet m bandstavsbårder o mkt vacker bladdekor, L51 H16,5 tot vikt 2,76 kg TOPPSKICK 16800:- En underbart vacker Jardinjär i toppskick till ett mycket förmånligt pris!

 

3903 DRYCKESKANNA, CJ JOHNSSON LINKÖPING 1917; högklassig, stor cylindrisk Kanna m lock p tre reliefdek kulfötter, svängd hänkel, locket m reliefdek kulgrepp, reliefbård o medalj m Gustaf V i profil, kraftig invändig förgyllning, toppskick, 600g, H17 D12,5 TOPPSKICK 8900:- En klassisk Dryckeskanna i hög kvalité – sällsynt på listan!

 

3905 LJUSSTAKAR, ROKOKO, sign T GÖTHLIN, TESI GÖTEBORG 1980; ett par stora, högklassiga, synnerligen vackra Ljusstakar, välvd fot, balusterformad stam; fot, stam o ljuspipor m vridna reliefåsar o mkt vacker handciselerad blomdekor, H21,5 NYSKICK 5650:- Högsta kvalité med utsökt vacker handciselerad dekor!

 

3909 SKÅL, EMPIRE, CG HALLBERG STHLM 1908; klassiskt vacker stor rund Skål p slät välvd fot, livet m hängande girlanger (festonger) i relief, toppskick, D20,6 H8 vikt 400g MKT VACKER SKÅL 4750:- En klassiskt vacker Skål i mkt hög kvalité!

 

3918 FLAGGSTÅNG/STANDARHÅLLARE, W FORSLUND ARVIKA 1964; mkt elegant på femkantig fot, 280g, H52 TOPPSKICK 2950:- Mkt sällsynt objekt!

 

MODERN DESIGN

3923 SERVERINGSBRICKA, WIWEN NILSSON LUND 1948; mkt exklusiv m 12-kantig profilerad sarg, 490g, D27 H1,3 TOPPSKICK 24500:- Utsökt vacker – ett mycket sällsynt tillfälle!

 

3925 WIWEN NILSSON LUND 1938-58, UPPSÄTTNING; mkt exklusiv i toppskick, best av 12 Matknivar(L21,7) m tjockt skaft o vinklad avslutning, 12 Matgafflar(L19,6) o 12 Bords/Dessertskedar(L17), Wiwens klassiska bestick m rund avslutning, knivarna tillhörande TOPPSKICK, TILLFÄLLE 49000:-  En högklassig uppsättning i Wiwens klassiska modell.  Knivarna gjordes under 30-talet i två varianter, dels med plant skaft med rundad avslutning, dels med tjockare skaft med vinklad avslutning, som dessa.  Den vinklade avslutningen ger upphov till ett mycket intressant linjespel tillsammans med övriga delar, vilket var Wiwens avsikt.

 

3926 MANSCHETTKNAPPAR, WIWEN NILSSON 1968; rektangulära, plana, klassisk modell, perfekt skick, L2,2 B1,2 TILLFÄLLE  3950:-  Julklappstips!

 

SERVERINGSBESTICK 17/1800-TAL

3937 SOPPSLEV m TRÄSKAFT, IW ZIMMERMAN STHLM 1797; högklassig, mkt gedigen, L44 TOPPSKICK, MKT LÅGT PRIS 2990:- Hög kvalité – lågt pris!

 

3938 RAGUSKED, GAMMALSVENSK, J LUNDSTRÖM KUOPIO 1823; högklassig, mkt gedigen, ovanl vacker, L27,5 TOPPSKICK 2950:- Sällsynt tillfälle!

 

MATSILVER 17/1800-TAL

3948 S NOVISADI KARLSKRONA 1767; mkt vacker Matsked, slätt skaft m mittås, L21

TOPPSKICK 1190:-

3949 C FAHLBERG UPPSALA trol 1767; mkt vacker Fiolsked, skaftets baksida m mkt elegant grav rokokodekor, L20,5 TILLFÄLLE 1190:-

Två högklassiga 1700-talsskedar!

 

3952 P ZETHELIUS STHLM 1794; 6 mkt vackra Fiolskedar, mkt fint skick, L20,5 YTTERST SÄLLSYNT TILLFÄLLE 7900:- Ytterst sällsynt tillfälle!

 

3953 TESKEDAR, GAMMALSVENSK, G HAGSTRÖM STHLM 1798; 10 st, mkt fint skick, L14,6 YTTERST SÄLLSYNT 4450:- Extremt sällsynt med Teskedar i 1700-tal i större poster!

 

MATSILVER 1900-TAL

3967 OLGA; 6 Bordsknivar, 6 Bordsgafflar och 6 Bordsskedar(L18), GAB Sthlm c:a 1960, nypris c:a 15000:- TOPPSKICK, TILLFÄLLE 7500:-

3969 OLGA; 6 Bordsskedar, CGH 1960, L18,2 TOPPSKICK 2650:-

3970 OLGA; 6 Smörgåsgafflar, toppskick, GAB 1974, L14,8 1790:-

Tillfälle att komplettera i Olga!

 

3974 RÅDHUS; 6 Bordsknivar, 6 Bordsgafflar och 6 Bordsskedar(L18), i vackert schatull, MGAB 1982, nypris c:a 17000:- NYSKICK 7900:-

3975 RÅDHUS; 12 Kaffeskedar, 1980-tal, L12,5 NYSKICK 1890:-

Mkt sällsynt med delar i Rådhus!

 

3976 SACHSISK, HUMMERGAFFLAR; 8 st, sv stpl c:a 1950, nytillverkas ej, L18 YTTERST SÄLLSYNT 4950:- Synnerligen sällsynt tillfälle!

 

3981 SVENSK SPETSIG, FISKBESTICK; vackert spegelmonogram ”F” p uppsidan, mkt gediget, best av 12 Fiskknivar(L21,8) o 12 Fiskgafflar(L18,2), AG Dufva Sthlm 1936, vikt 1,2 kg TOPPSKICK  12900:- Tillfälle!

 

MATSILVERUPPSÄTTNINGAR

3986 AMBASSAD, UPPSÄTTNING, 62 DELAR; mkt exklusiv modell best av 12 Bordsknivar, 12 Bordsgafflar, 12 Bordsskedar(L18,2), 12 Smörgåsknivar, 12 Smörgåsgafflar o 2 Smörknivar, GAB Sthlm 1960-tal, närmast nyskick YTTERST SÄLLSYNT TILLFÄLLE 32500:-

3987 ROSENHOLM, UPPSÄTTNING i ETUIER, 36 DELAR; 12 Bordsknivar (kort klinga, L20), 12 Bordsgafflar och 12 Bordsskedar (L18,2), tre vackra etuier, nypris c:a 34000:- TOPPSKICK, LÅGT PRIS 15900:-

3988 SVENSK RUND, UPPSÄTTNING i SCHATULL, 36 DELAR; 12 Bordsknivar, 12 Bordsgafflar o 12 Bordsskedar(L18,7), GAB Sthlm 1994, NYSKICK,  NYPRIS c:a 30000:- TILLFÄLLE 15700:-

Tre högklassiga Matsilveruppsättningar till mkt förmånliga priser!

 

ÖVRIGT MATSILVER 1900-TAL

3992 SERVERINGSSKED, JUGEND, O LARSSON LANDSKRONA 1922; mkt stor, mkt gedigen, kraftigt hamrat skaft, avslutning m mkt vacker jugenddekor i relief, toppskick, 130g, L29 TOPPOBJEKT 1890:- Högklassig, sällsynt vacker!

 

 

Hoppas att Ni hittar något som passar just Er och att Ni får en trevlig stund med att surfa runt på vår hemsida! Och har Ni några synpunkter på Hemsidan är vi alltid tacksamma att höra dem! Maila oss på info@silveroform.se

Nyhetsbrev SilverKontanten 194

Nu ligger äntligen nästa lista fylld med högklassiga, prisvärda och intressanta nya objekt uppe på hemsidan -  SilverKontanten 194.

 

Vi har gjort ytterligare förbättringar på vår nya hemsida.  Förutom att ni kan söka på Föremålskategorier och söka med Fri text (ni kan skriva in vad ni vill söka på i fältet) kan ni nu också enkelt söka på fördefinierade Matsilvermodeller och Tillverkare.  Finns inte modellen eller tillverkaren med i listan som kommer upp kan ni alltid söka med hjälp av Fritextfältet.

 

Några ord om silverpriset som trots att det föll tillbaks en del för c:a en vecka sedan fortfarande ligger på mkt höga nivåer.  Detta leder fortsatt till att allt färre objekt kommer ut på auktioner (det lönar sig bättre att sälja direkt till smält) och av det som kommer ut går fortfarande merparten till handlare som köper för nersmältning.  Det blir allt trängre om de bättre objekten och tendenserna till prisökningar inom det segmentet blir allt starkare.

 

Dags dock att åter rikta uppmärksamheten mot den aktuella listan som innehåller några riktigt högklassiga objekt.  Då tänker jag framför allt den eleganta och mycket gedigna gustavianska Kaffekannan JH Frodell Sthlm 1797 och den likaledes högklassiga gustavianska Sockerskålen, P Åkerman Sthlm 1784.  Men också på den fantastiska Skålen i Dragestil, David Andersen Kristiania c:a 1890 och den högklassiga Tekannnan av M Lavrov Moskva 1830

Dessutom finns en sällsynt vacker Serveringsbricka med gallersarg, L Janesich Wien  c:a 1910 och en ytterst sällsynt Tårtspade i Gammalsvensk D Hallman Sthlm 1819.

 

På den moderna avdelningen finns ett stort antal Wiwenobjekt, framför allt en mkt vacker klassisk sexkantig Wiwen Nilsson bägare men också ett Stavarmband med den klassiska stavstorleken. Förutom detta finns också intressanta objekt av Georg Jensen, Olle Ohlsson och Birger Haglund.  Dessutom en mkt vacker och rejält tung Coaster Borgila 1980.

 

Matsilversidan annonserar vi ut fem mkt trevliga och prisvärda uppsättningar i WA Bolins exklusiva A-modell, Birka, Vasa och Svensk Rund.  Tilläggas kan WA Bolins A-modell inte nytillverkas och att den mkt sällsynta  Birkamodellen är ritad av den kände danska silversmeden Just Andersen.

 

Glöm inte att även titta till SilverKontanten 193 som fortfarande har många riktigt bra objekt kvar till försäljning.

 

Som vanligt följer nedan de c:a 20 objekt jag speciellt tycker förtjänar att lyftas fram på denna lista:

 

PS  Klicka på följande länk:  www.silveroform.se och klicka sedan på ”SilverKontanten 194” i  menyn i överkant för att se bilder och beskrivningar av nedanstående och övriga objekt på listan. DS

 

Urval ur SilverKontanten 194

 

FÖREMÅL 17/1800-TAL

3758 KAFFEKANNA, GUSTAVIANSK, JH FRODELL STHLM 1797; högklassig, mkt elegant cylindrisk Kaffekanna p fyra bladornerade fötter, avtagbar rakt utstående ebenholtzhänkel, stämplade bårder m bladdek, välvt lock m blad- o blomknopp, H23,5 D11,7 vikt 840g TOPPSKICK 29500:- Ett högklassigt Stockholmsarbete!

 

3759 SOCKERSKÅL, GUSTAVIANSK, P ÅKERMAN STHLM 1784; högklassig, halvklotformad p välvd rund fot, toppigt lock m kälningar o avsl pinjekotte m bladkrans, vinklade hänklar, pärlbårdsdekor p fot, liv o lock, toppskick, H20 D12,5 vikt 480g GEDIGEN, HÖGSTA KVALITÉ 19800:- Ett högklassigt Stockholmsarbete!

 

3761 LJUSSTAKAR, EMPIRE, SVERIGE c:a 1820, överstämplade J WAHLSTRÖM JÖNKÖPING 1852; högklassiga, mkt gedigna p välvd fot m godronnerad bård, vid foten godronnerad krage, rakt vidg slät stam m stämplad bård, H18 vikt 370g, ej fyllda TOPPSKICK, LÅGT PRIS 6900:- Ett par mkt högklassiga Ljusstakar till fyndpris!

 

3762 SKÅL, DRAGESTIL, DAVID ANDERSEN KRISTIANIA c:a 1890; högklassig, ytterst sällsynt stor bukig Skål p välvd fotring, livet helt m ciselerad stiliserad drakdekor i vikingastil, D27 H16 vikt 1kg UNIKT TILLFÄLLE, TOPPSKICK 24500:- Mkt sällsynt tillfälle!

 

3768 STOR BÄGARE, J EKHOLM STHLM 1797; högklassig, mkt gedigen, närm rakt vidgande liv p välvd fot m ciselerad akantusbladdekor, livets överdel m vacker grav växtdekor, vågband uppe o nere, inv förgylld, H21 vikt 500g MKT FINT SKICK, MKT LÅGT PRIS 11800:- En högklassig Bägare till ett mkt lågt pris!

 

3778 SALTKAR, E LOWE LONDON 1773; par, högklassiga, ovala p fyra claw and ball fötter m blå original glasinsatser, livet m genombrutet geometriskt mönster, L8,3 H4,8 TOPPOBJEKT, TOPPSKICK 6900:- Ett par mkt vackra Saltkar!

 

3780 LAPPKÅSA, CT ÖHMAN PITEÅ 1886; högklassig, ovanlig, slät, djup skopa, skaft m ringhänge o grav samedekor, L14,6 TOPPSKICK 4950:- Synnerligen sällsynt tillfälle!

 

DOSOR

3782 LUKTDOSA, C SCHLEGEL FREDRICIA, DANMARK 1742-55; sällsynt högklassig, gedigen, svängd form m utsökt vacker ciselerad rokokodekor, inv förgylld, H6,5 TOPPOBJEKT  5950:- En högklassig rokokodosa!

 

RYSKT SILVER

3787 TEKANNA, EMPIRE, M LAVROV MOSKVA 1830; högklassig, mkt gedigen, mkt elegant oval, bukig Tekanna p oval fotring m genombruten bladdek, delvis godronnerat liv, lockknopp o uppsv hänkel i ebenholtz, trähänkel m mkt välgjord mindre lagning, inv förgylld, toppskick, L21,5 H14 vikt 540g MKT SÄLLSYNT OBJEKT 8950:- Yttterst sällsynt tillfälle!

 

FÖREMÅL 1900-TAL

3792 SERVERINGSBRICKA, L JANESICH WIEN c:a 1910; underbart vacker, högklassig, oval m mkt vacker genombruten rak sarg m hänklar, L33,6 H3,6 vikt 460g TOPPSKICK, YTTERST SÄLLSYNT 6950:- Ytterst sällsynt och mkt elegant med gallersarg!

 

3794 KANDELABRAR, C SANDBERG YSTAD 1933; par, sällsynt vackra, höga, för tre ljus, mjukt 8-kantig form, välvd fot m hög stam, två svängda ljusarmar, H28 TOPPSKICK HÖG KVALITÉ 6450:- Ett par sällsynt vackra Kandelabrar!

 

3798 SKÅL, NORDISK SILVERKONST, HELSINGBORG 1950; högklassig, sällsynt vacker, runt vidgande slätt liv, välvd fot m mkt elegant genombruten övergång mot livet, D18,5 H9,8 vikt 290g TOPPSKICK 3950:- En synnerligen vacker Skål!

 

3809 BRUDKRONA, J PETTERSSON STHLM 1945; utsökt vacker helt förgylld, rund, hög prinsesskrona, åtta avsmalnande ståndare m avslutande kulknopp, basen m två lagerbladsbårder, H9 D(bas)4 TOPPSKICK 2950:- Tillfälle!

 

MODERN DESIGN

3810 SEXKANTIG BÄGARE, WIWEN NILSSON 1959; högklassig, rakt vidgande m profilerad mynning, H9,5 D7,3 PERFEKT SKICK 8950:- Ett klassiskt Wiwenobjekt!

 

3811 STAVARMBAND, WIWEN NILSSON LUND 1961; toppskick, klassiska stavstorleken (0,5x0,5x1,0 cm), L19 SÄLLSYNT TILLFÄLLE 7950:- Den mest eftertraktade stavstorleken – tillfälle!

 

3815  SKÅL, GEORG JENSEN 1945-51, design JOHAN RODHE; mkt elegant klockformad Skål uppburen av bladornament i klassisk Jensenstil, välvd fot, mod nr 17A, D11,5 H10,5 TOPPSKICK, MKT LÅGT PRIS  8900:- En mycket vacker Jensenskål till ett mkt förmånligt pris!

 

3818 BÄGARE, sign ERIK RÅSTRÖM, CG RÅSTRÖM STHLM 1944; mkt gedigen rakt vidgande Bägare p välvd, godronnerad fot, vågband uppe o nere, profilerad mynning, H14 D9,6 vikt 240g NYSKICK 3750:-

 

3821 SKÅLFAT, sign OLLE OHLSSON, SILVERGILLET MALMÖ 1978; mkt vackert, mjukt rektangulärt på plan botten, spegeln föreställande midsommarfirande i hög relief, L16,5 B14,8 vikt 300g TOPPSKICK 4950:- En högklassig, mkt gedigen Bägare!

 

SERVERINGSBESTICK 17/1800-TAL

3824 SOPPSLEV, EDINBURGH 1816; stor, utsökt vacker, rund djup skopa m godronnering o ciselerad dekor, skaft m rundad avslutn o mkt vacker grav blom- o bladdekor, L38 vikt 180g TOPPSKICK 2990:- En utsökt vacker Soppslev!

 

3827 TÅRTSPADE, GAMMALSVENSK, D HALLMAN STHLM 1819; utsökt vackert, synnerligen sällsynt föremål, plant mjukt triangulärt blad m grav bladrankebård, L24,8 TOPPSKICK, TILLFÄLLE 5450:- Ytterligt sällsynt objekt – tillfälle!

 

MATSILVER 17/1800-TAL

3831 RÅTTSVANSSKED, ANDERS CASTMAN d.y. EKSJÖ 1776; högklassig i mkt fint skick, slätt skaft m avsl flik, L20 TILLFÄLLE 4990:- Ytterst sällsynt!

 

MATSILVER 1900-TAL

3847 PRINS ALBERT, FISKBESTICK; 12 Fiskknivar(L21,5) o 12 Fiskgafflar(L18,3), CG Hallberg Sthlm 1950-51, mkt fint skick, tot vikt 1,44 kg, NYPRIS c:a 31000:- TILLFÄLLE 15900:-

3848 PRINS ALBERT, TESKEDAR; 12 st, mkt gedigna, CG Hallberg Sthlm 1953, mkt fint skick L14,4 NYPRIS 8100:-, TILLFÄLLE 3500:-

3849 PRINS ALBERT, TRANCHERBESTICK; best av Kniv(L29) o Gaffel(L26,5) m spärr, CGH Sthlm 1951, nytillverkas ej TOPPSKICK  2900:-

Tre poster högklassigt och mkt gediget Matsilver i Prins Albert!

 

MATSILVERUPPSÄTTNINGAR

3858 BOLIN A-MODELL, UPPSÄTTNING 36 DELAR; best av 12 Matknivar, 12 Matgafflar o 12 Matskedar(L21), mkt gediget, WA Bolins mest exklusiva modell, baksidan m dekorativt, ej störande spegelmonogram C, total vikt 2,82 kg YTTERST SÄLLSYNT, TOPPSKICK 39000:-

3859 BIRKA, UPPSÄTTNING, 48 DELAR, design JUST ANDERSEN;  best av 12 Bordsknivar, 12 Bordsgafflar, 12 Bordsskedar(L18,2) o 12 Kaffeskedar(L11,2), GAB Sthlm c:a 1960, mkt sällsynt TOPPSKICK 17900:-

3860 VASA, UPPSÄTTNING 36 DELAR; best av 12 Matknivar(L24,8), 12 Matgafflar(L20,4) och 12 Matskedar(L20,8), GAB Sthlm 1955, nypris c:a 35000:- TOPPSKICK, MKT SÄLLSYNT TILLFÄLLE 17900:-

3861 SVENSK RUND, UPPSÄTTNING, 60 DELAR; best av 12 Bordsknivar, 12 Bordsgafflar, 12 Bordsskedar(L18,7), 12 Smörgåsknivar o 12 Smörgåsgafflar(L14,2), GAB Sthlm 1960-90-tal, toppskick, NYPRIS 45000:- TILLFÄLLE 21900:- 

Fyra högklassiga och mkt prisvärda Uppsättningar!

 

ÖVRIGT MATSILVER 1900-TAL

3862 LAPPSILVER; Serveringssked(L16,5) B Åhlin Gällivare 1960 o Sockertång(L10,5) CO Persson Haparanda 1957, skaft m ringhängen och graverad lappdekor p skaft, förgyllda skedblad TOPPSKICK 980:-

3863 LAPPSKEDAR, GR LINDBÄCK NEDERKALIX 1936; 12 st Kaffeskedar m tolv ringhängen, skaft m graverad lapp och ren, förgyllt blad, L10,9  nypris 7300:- TOPPSKICK, LÅGT PRIS  2950:-

Två poster av det eftertraktade lappsilvret!

 

Hoppas att Ni hittar något som passar just Er och att Ni får en trevlig stund med att surfa runt på vår hemsida! Och har Ni några synpunkter på Hemsidan är vi alltid tacksamma att höra dem! Maila oss på info@silveroform.se

 

 

 

NYHETER

8/2 22 nya objekt på Skandinaviskt 1900-tal

Inför Antikmässan i Älvsjö 16-19 februari har vi nu lagt ut 22 nyinkomna högklassiga objekt av bl.a. Georg Jensen, Wiwen Nilsson, Borgila, Tapio Wirkkala, J Tostrup, Erik Råström m.fl. på
Skandinaviskt 1900-tal.

De nyinkomna objekten är nu insorterade på listan i nummerordning.

1/2 Ny Lista

Sålda objekt tas bort kontinuerligt på samtliga listor)

SilverKontanten 198.

NÄSTA LISTA: SilverKontanten 199 läggs ut senast den 10/3.

Välkommna till Antikmässan i Älvsjö 16-19/2

Vi ställer ut i monter C01:18 på Sveriges Konst och Antikhandlarförenings område nära huvudingången.

10/1 Ny lista
Sålda objekt tas bort kontinuerligt på samtliga listor)

SilverKontanten 197.

NÄSTA LISTA: SilverKontanten 198 läggs ut senast den 10/2.
^ Överst på sidan