114 sökresultat: "Matsilverupps"

SilverKontanten 342

Best av 12 Matknivar(L22,6) m kort klinga, 12 Matgafflar(L18,3) o 12 Soppskedar(L16,6) m rund skopa, sterlingsilver, total vikt 2,12 kg varav knivar 0,98 kg TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
49000:-
Sällsynt eleganta p cylindrisk, ngt välvd fot m vågbandsbård, vidgande åttkantig stam m vågband, H17, vikt 500g inkl fyllda fötter TOPPSKICK, SÄLLSYNT MODELL
Lägg i varukorg
|
7900:-
Ovanligt stor, högklassig, p slät fotring m uppsv hänkel, livet m bukig underdel o mkt vacker ciselerad barockdekor, inv förgylld, D6 H5 MKT HÖG KVALITÉ, TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
3950:-
Bukig p välvd rund fot m spetsbladsdekor i relief, livet m godronnerad underdel o bladbård i relief, uppsv hänkel, H16 vikt 140g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
3900:-
Mkt elegant, bukig p välvd fot, liv o fot m mkt vacker band av blom o bladdekor i relief, uppsv hänkel o lockknopp i svart trä, L24,5 H17,5 vikt 380g, rymmer c:a 0,6 liter TOPPSKICK, MKT SÄLLSYNT
Lägg i varukorg
|
11900:-

SilverKontanten 341

Högklassig, best av 12 Bordsknivar(L22), 12 Bordsgafflar(L18) o 12 Bordsskedar(L18,2), Cohrs tillverkn, MEMA Lidköping 1988-89, motsvarande nypris c:a 90000:- OANVÄNDA
Lägg i varukorg
|
39000:-
Utsökt vacker, helt förgylld, uppsvängt skaft m felfri fönsteremalj i rött, blått o grönt, L8,6 H6 I ORGINALETUI, TOPPOBJEKT
Lägg i varukorg
|
2950:-
Handsmidda i absolut högsta kvalité, släta skaft m fasade kanter samt vågbandsbård, best av 12 Matknivar(L24,2), 12 Matgafflar(L20), 12 Matskedar(L20,3), 12 Bordsknivar(L20,2), 12 Bordsgafflar(L17,5), 12 Bordsskedar(L17,6) och 12 Te/Dessertskedar(L13,6), tot vikt 5,04 kg varav knivar 1,7 kg TOPPSKICK, UNIKT TILLFÄLLE
Lägg i varukorg
|
119000:-
4135 UPPSALA
12 Efterrättsskedar, MGAB 1962-81, L15,5 vikt 400g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
11900:-
4132 UPPSALA
6 Matknivar, MEMA-GAB 2013, L21,8 OANVÄNDA
Lägg i varukorg
|
4800:-
4133 UPPSALA
6 Bordsknivar, MGAB c:a 1980, L20,5 TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
3600:-
4134 UPPSALA
12 Smörgåsknivar(L17,8) o 12 Smörgåsgafflar(L15,3), MGAB 1964-84, gafflarnas vikt 380g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
16800:-
Högklassig, vidgande p räfflad fotring, vågband uppe o nere, stpl mynningsbård, inv förgylld H9 vikt 76g TOPPSKICK, TOPPOBJEKT
Lägg i varukorg
|
12800:-
Högklassig, bukigt liv m godronnerad nederdel p fotring m stpl bård, uppsv hänkel, mkt fin inv förgylln, H12,2 vikt 140g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
3900:-
Mkt eleganta, välvd rund fot m band av akantus i reliefstam m godronnerad krans o akantusdekor, H19,5 vikt inkl fyllda fötter 670g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
9900:-

SilverKontanten Lager

6 st, högklassiga, ägarstpl p uppsidan, L15 tot vikt 140g PERFEKT FÖR EFTERRÄTT, TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
4200:-
12 st, absolut högsta kvalité, mkt tunga, uppsidan m adligt alliansvapen L20,2 tot vikt 860g TOPPOBJ, UNIKT TILLFÄLLE
Lägg i varukorg
|
23900:-
4 st, uppsidan m stpl monogram, L17 tot vikt 140g TOPPSKICK, YTTERST SÄLLSYNT
Lägg i varukorg
|
4500:-
6 st, mkt eleganta m mkt vackra mästarstämplar o stpl adelsvapen p uppsidan, L14,2 tot vikt 100g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
3250:-
6 st, Gammalsvensk mod, högsta kvalité, sällsynt vackra m vackra stämplar p uppsidan, L21 tot vikt 400g REKOMMENDERAT KÖP, TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
13800:-
2 st Fiolskedar, par, vackra stämplar p uppsidan, L21,8 tot vikt 107g TOPPSKICK, FÖR PARET
Lägg i varukorg
|
3400:-
Högklassig Fiolsked, ägarstpl p uppsidan, L21,6 vikt 63g HÖGSTA KVALITÉ
Lägg i varukorg
|
1980:-
Högklassig, mkt tung Matsked, Gammalsvensk, otydl årsindex, L21,6 vikt 67g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
1950:-
Högklassig Matsked, slätt plant skaft m uppslagen snibb, mkt fint skick, L20,8 vikt 38g OVANLIG TYP
Lägg i varukorg
|
2250:-
Högklassig, skaftet m nyrokokodekor i hög relief, bladet m ngt uppsvängda sidor o vacker genombruten dekor för avrinning, L29,5 vikt 100g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
3250:-
Högklassig, Gammalsvensk modell, vackra stämplar p uppsidan, L27,3 vikt 120g HÖG KVALITÉ
Lägg i varukorg
|
3900:-
Högklassig, mkt gedigen, L42,8 TOPPSKICK, LÅGT PRIS
Lägg i varukorg
|
2950:-
Mkt elegant o tung, vidgande liv p välvd fotring, två motstående uppsv hänklar, i botten medalj m motiv från Edens Lustgård m text ”Jag hörde Guds röst gångandes i Lustgården”, L14,7 D12,5 H5,7 vikt 200g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
6900:-
Mkt stor, vidgande p välvd fot m rokokodekor i relief, livets överdel m mkt vacker grav rokokodekor, vågbandsbård vid fot, liv o mynning, stpl mynningsbård, H23,5 vikt 500g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
16500:-
Högklassiga p cylindrisk bas m vågbandsbård, slät form, H11.5 vikt inkl fylln 500g NYSKICK
Lägg i varukorg
|
5900:-
Ett par, höga, sällsynt eleganta, välvd rund fot m pärlbård, rakt vidgande åttkantig stam, båtformade ljusmanschetter, H19 vikt 560g inkl fyllda fötter TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
7500:-
Mkt vacker, glas sign Strömbergshyttan, mynning o lock m vågbandsbård i silver, H27, vikt 1,45 kg, rymmer 0,6 liter TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
2500:-
Högklassig, p slät fotring m uppsv hänkel, livet m bukig underdel o mkt vacker ciselerad barockdekor, inv förgylld, D6 H5 MKT HÖG KVALITÉ, TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
3950:-
Mkt elegant, bukig, helt förgylld m uppsvängd hänkel, livet m band av mkt vacker blomdekor i svart, röd, grön o vit emalj, H6,9 vikt 60g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
1980:-
Konisk mkt vacker Kanna p slät fotring, livet m grav medaljong o bårder i gammalrysk stil, uppsv hänkel, inv förgylld, L12,2 H7,7 vikt 120g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
3900:-
Högklassig, sällsynt vacker, rektangulärt liv p fotring m stpl dekor, livet m godronnering o stpl bård, uppsv trähänkel, inv förg, L15,5 H12 vikt 230g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
6900:-
Mkt trevlig, halvklotformad m uppslagen botten, livet m ciselerad barockdekor, ostämplad c:a 1750, möjl slagen av mynt, mindre kantlagning, D4,8 H3 vikt 17g LÅGT PRIS
Lägg i varukorg
|
1650:-
Högklassig, halvklotformad m uppslagen botten, livet m mkt elegant ciselerad barockdekor, tillverkad 1736-40, D5,1 H3,6 vikt 23g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
4950:-
Högklassig, mkt gedigen, mkt elegant oval, Tekanna m åtta släta utbuktningar p välvd fot m släta utbuktningar, brätte m reliefdekor, lockknopp i form av blomma, uppsv hänkel, perfekt inv förgylln, L22,5 H13,5 vikt 400g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
12800:-
Rektangulär m rak sarg, locket m graverad dekor med herde bredvid en uppslagen bok med text ”En herde sök. Sin får”, sannolikt 1751-52 eftersom trekronorstpl saknas, obetydlig kantlagning, inv förgylld, L7,6 B5,7 H1,8 vikt 75g MKT CHARMIG, SÄLLSYNT TILLFÄLLE
Lägg i varukorg
|
7900:-
Högklassig, mkt gedigen i form av Tumlare p välvd fot m uppsv hänkel, mkt fint skick, D6,3 H5,5 vikt 31g LÅGT PRIS
Lägg i varukorg
|
1950:-
Mkt trevlig i form av Tumlare p välvd fot o hänkel, mkt fint skick, D6 H4,5 vikt 21g LÅGT PRIS
Lägg i varukorg
|
1650:-
Mkt gedigen, i form av en Tumlare p slät fotring m uppsv hänkel, två mindre kantlagningar, viss inv förgyllning, D5,5 H4,5 vikt 33g LÅGT PRIS
Lägg i varukorg
|
1690:-
10 st, högklassiga, i form av Tumlare p välvd fot m uppsv hänkel, H5,3 D6 tot vikt 300g TOPPSKICK, HELT UNIKT MED 10 LIKA I 1800-TAL
Lägg i varukorg
|
19800:-
Mkt elegant, halvklotformad m uppslagen botten, grav kantbård, D6 H2,7 vikt 14g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
2250:-
Högklassig, vidgande liv p räfflad fotring, vågband uppe o nere, livets överdel m grav rokokodekor, H9,2 vikt 61g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
3500:-
Mkt tidig, högklassig, vidgande liv p räfflad fotring, vågband uppe o nere, stpl mynningsbård, inv förgylld, H9 vikt 63g TOPPSKICK, LÅGT PRIS
Lägg i varukorg
|
4950:-
Mkt trevlig oval Kanna p oval välvd fot m stam, livet m graverad godronnering, uppsv hänkel, L12,1 H10,2 vikt 80g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
2750:-
Mkt vacker urnformad Kanna p rund välvd fot, livets nederdel m godronnering, uppsvängd hänkel, ciselerade spetsbladsbårder, inv förg, H15, vikt 120g TOPPSKICK, LÅGT PRIS
Lägg i varukorg
|
3900:-
Högklassig p välvd slät fot, närmast urnformat liv m graverad bård o stmpl mynningsbård, välvt lock m ekollonknopp, uppsv hänkel, inv förgylld, helt förgylld tillhörande Senapsslev(L12,3), H12,5 D6,7 tot vikt 170g TOPPSKICK, TOPPOBJEKT
Lägg i varukorg
|
5400:-
Högklassig, vidgande liv präfflad fotring, livets överdel m usökt vacker rokokodekor, vågband uppe o nere, stpl mynningsbård, inv förgylld H17,8 vikt 320g TOPPSKICK, TOPPOBJEKT
Lägg i varukorg
|
11800:-
Stor, mkt elegant, hög inv förg p välvd fot o smal stam, livet m band av ek- o ekollondekor i hög relief, uppsv hänkel, H19 rymmer 4 dl, vikt 280g TOPPSKICK, HÄRLIG KVALITÉ
Lägg i varukorg
|
8900:-
Högklassig, mkt gedigen kaskformad Kanna p stämplad fotring, livets nederdel m godronnering, uppsv vinklad hänkel m akantusdekor i relief, inv förg, H12,5 vikt 160g TOPPSKICK, HÖG KVALITÉ
Lägg i varukorg
|
4900:-
Stor, mkt elegant, kaskformat liv m två pålödda antikiserande medaljonger p rektangulär fot m gallersarg o fyra kulfötter, uppsv hänkel, inv förgylld, H19,5 vikt 340g rymmer 5 dl TOPPOBJEKT, HÖGSTA KVAL
Lägg i varukorg
|
12800:-
Högklassig, mkt gedigen, kaskformat slätt liv p välvd rund fot m stam, uppsv hänkel, inv förgylld, H14,5 vikt 160g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
4900:-
Synnerligen dekorativ, ovalt liv m godronnering o vacker stpl bård uppburet av Ekorre p oval godronnerad fot, uppsv hänkel m akantusdekor i relief, L14,5 H15,5 vikt 200g TOPPSKICK, MKT DEKORATIV
Lägg i varukorg
|
6500:-
Stor, utsökt vacker inv förgylld m slätt bukigt liv p romboid fot m gallersarg, uppsk hänkel m akantusdekor, H16,5 vikt 200g, rymmer 3,5 dl TOPPSKICK, SÄLLSYNT VACKER
Lägg i varukorg
|
6900:-
Högklassig, halvklotformad p hög stam m bladkrans, välvd godronnerad fot, uppsv hänkel m akantusornament, inv förg, H12,5 L14,3 vikt 200g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
6900:-
Högklassig, bukigt liv m två pålödda ovaler m antika scener i relief, välvd fot m pärlbård, uppsvängd hänkel m pärlbårder, inv förg, H14,3 vikt 190g HÄRLIG TYNGD, TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
11800:-
Mkt elegant, slät, bukig p tre fötter, uppsv hänkel, fronten m mkt dekorativt grav monogram, H9,5 vikt 78g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
2990:-
Högklassig, oval m bukigt slätt liv p fyra volutfötter, uppsvängd hänkel m tumgrepp, mkt fin inv förgyllning, L17 H13 vikt 260g, rymmer 3 dl bekvämt TOPPOBJEKT, TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
19800:-
Högklassig, mkt elegant, oval p romboid fotplatta m gallersarg, livets underdel m godronnering, två uppsvängda hänklar, välvt lock m ciselerad bladkrans o pinjekottknopp, L18,8 H18 vikt 340g TOPPSKICK, HÖG KVALITÉ
Lägg i varukorg
|
11800:-
Högklassig, urnformad p kvadratisk fot m nollgallersarg o fyra linsfötter, livets nederdel m godronnering, livert m pålödda medusahuvuden, välvt tillhörande lock stämplat 1815 m ciselerad bladkrans o pinjekotteknopp, två uppsv hänklar, H24 vikt 540g TOPPSKICK, LÅGT PRIS
Lägg i varukorg
|
17800:-
Högklassig, mkt elegant oval Sockerskål p rektangulär fotplatta m nollgaller o kulfötter, livet m vackert cicelerad bladbård, o antikiserade medaljonger, två uppsvängda hänklar, välvt lock m ciselerad bladkrans o pinjekotteknopp, L21 H21 vikt 430g TOPPSKICK, MKT VACKER
Lägg i varukorg
|
14800:-
Sällsynt vacker i abs högsta kvalité, ovalt urnformat liv m två pålödda medaljonger m klassiska motiv i relief, uppsvängda hänklar, oval fot på rektangulär bas m fyra tassfötter, lock m pinjekotte, dekor av pärlbårder, H23 L22,5 vikt 680g TOPPSKICK, TOPPKVALITÉ
Lägg i varukorg
|
24500:-
Sällsynt vacker i abs högsta kvalité, ovalt urnformat liv m två pålödda medaljonger m klassicistiska motiv i relief, uppsvängda hänklar, oval fot, linsformad lockknopp, dekor av pärlbårder, obet lagning i lockknoppsfästet L21 H17,2 vikt 450g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
15800:-
Sällsynt elegant, urnformat liv p välvd fot m kälningar, livet m pärlbård o två pålödda medaljonger med den grekisk musan Terpsichore spelande harpa, två uppsvängda hänklar m pärlbårder, toppigt lock med kälningar, pärlbård o pinjeknopp, H20,5 D10,7 vikt 350g TOPPSKICK, TOPPOBJEKT
Lägg i varukorg
|
14500:-
Sällsynt vacker i abs högsta kvalité, ovalt urnformat liv m två pålödda medaljonger m klassiska motiv i relief, uppsvängda hänklar, oval fot på rektangulär bas m fyra tassfötter, lock m knopp o ciselerad bladkrans, dekor av pärlbårder, H21 L19,5 vikt 520g TOPPSKICK, TOPPKVALITÉ
Lägg i varukorg
|
18900:-
Sällsynt vacker i högsta kvalité, ovalt urnformat liv m två pålödda medaljonger m klassiska motiv i relief, uppsvängda hänklar, oval fot på rektangulär bas m gallersarg o fyra tassfötter, pinjekotte som lockknopp, dekor av pärlbårder, H21 L22 vikt 460g TOPPSKICK, TOPPKVALITÉ
Lägg i varukorg
|
15800:-
Mkt elegant, ovalt liv m raka sidor o mkt vacker grav dekor av hängande girlanger, rakt vinklad pip, välvt ovalt lock m grav dekor o lockknopp, uppsv hänkel i brunt trä, L26,5 H14 vikt 420g rymmer 0,9 lit TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
14800:-
Ostämplat silver, oval p plan botten m raka sidor, livet m grav hängande festonger, uppsv hänkel, L6,5 H3,3 vikt 16g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
1950:-

Smycken

Mkt elegant i form av organiska gjutna länkar, L19 vikt 30g NYSKICK
Lägg i varukorg
|
2400:-
Mkt elegant i form av organiska gjutna länkar, L42,5 vikt 64g NYSKICK
Lägg i varukorg
|
3900:-
Söllsynt elegant i mkt hög kvalité, best av spetsovala länkar(B2) m matterad uppsida, L18,5 vikt 35g TOPPSKICK, MKT VACKERT
Lägg i varukorg
|
2950:-
Mkt elegant m infattad rektangulär Madeiracitrin(1,3x1,1 cm), D6,5 B1,6 vikt 26g TOPPSKICK, MKT VACKER
Lägg i varukorg
|
2950:-

MatsilveruppsÀttningar

Högklassig, mkt vacker Uppsättning best av 12 Bordsknivar m kort klinga(L20,7), 12 Bordsgafflar(L17,6) o 12 Bordsskedar(L17,2), nypris 97000:- TOPPSKICK, SÄLLSYNT TILLFÄLLE
Lägg i varukorg
|
49000:-
Synnerligen högklassig uppsättning best av 12 Matknivar(L25,3), 12 Matgafflar (L20,1), 12 Matskedar(L21), 12 Fiskknivar(L21), 12 Fiskgafflar(L17,5), 12 Bordsknivar(L21) m silverblad, 12 Bordsgafflar(L17,5), 12 Bordsskedar(L18), 12 Smörgåsknivar(L18,3), 12 Smörgåsgafflar(L14,2), 12 Efterrätts/Teskedar(L14,3) o 12 Kaffeskedar(L10,5), Bolins mest exklusiva modell, WA Bolin Sthlm 1919-41, total vikt 7,1 kg YTTERST SÄLLSYNT, TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
189000:-
12 Matknivar(L25), 12 Matgafflar(L20,4) o 12 Matskedar(L20,8) GAB Sthlm 1950-62, motsvarande nypris c:a 100.000:- TOPPSKICK, MKT SÄLLSYNT
Lägg i varukorg
|
45000:-
12 Matknivar(L21,8) o 12 Matgafflar(L18,3), Markströms Uppsala c:a 1970, motsvarande nypris c:a 70000:- TOPPSKICK, MKT SÄLLSYNT
Lägg i varukorg
|
24000:-
Best av 12 Bordsknivar(L21,7), 12 Bordsgafflar(L18,2) o 12 Bordsskedar (L17,6), CO Persson Haparanda 1990-tal NÄRMAST NYSKICK, TILLFÄLLE
Lägg i varukorg
|
39000:-
Mkt exklusiv, omfattande o vacker uppsättning, best av 12 Matknivar(L24), 12 Matgafflar(L19,5), 12 Matskedar(L19,5), 12 Fiskknivar(L21,2), 12 Fiskgafflar(L17,5), 12 Bordsknivar(L21,2), 12 Bordsgafflar(L17,2), 12 Bordsskedar(L17,3), 12 Smörgåsknivar(L18,3), 12 Smörgåsgafflar(L15), 12 Efterrättsskedar(L15,8), 12 Tårtgafflar(L15,3), 12 Kaffeskedar(L11,6), 12 Mockaskedar(L10,2), 4 Smörknivar(L15,1), 9 Serveringsskedar(L14,2-24,7), 6 Assiettgafflar(L12,5-14,2), Tårtkniv(L25,5), Serveringsgaffel(L21), Såsslev(L17,2), Ostkniv(L21), Kaktång(L17,2) o Sockertång(L9,2) Th Marthinsen Norge c:a 1960 TOPPSKICK, TILLFÄLLE
Lägg i varukorg
|
198000:-
Best av 12 Bordsknivar (L19,5), 12 Bordsgafflar(L17,8), 12 Bordsskedar(L18), 12 Smörgåsknivar(L16,7) o 12 Smörgåsgafflar(L15,2), GAB Sthlm 1977 TOPPSKICK, SÄLLSYNT TILLFÄLLE
Lägg i varukorg
|
49000:-
Best av 12 Matknivar(L22,4), 12 Matgafflar(L19,6) o 12 Matskedar(L20) GAB Sthlm 1940-50-tal, ordinarie nypris c:a 100.000:-, vikt exkl knivar 1,35 kg MKT FINT SKICK, MKT SÄLLSYNT
Lägg i varukorg
|
49000:-
En oerhört gedigen modell best av 12 Matknivar(L23,7), 12 Matgafflar(L21,2 vikt 86g/st), 12 Matskedar(L21,7 vikt 88g/st), GAB Sthlm 1965, tot vikt 3,15kg TOPPSKICK, YTTERST SÄLLSYNT TILLFÄLLE
Lägg i varukorg
|
75000:-
Mkt exklusiv, högklassig, mkt elegant helt handsmidd modell m avslutande vågbandsbård best av 8 Bordsknivar (L21), 8 Bordsgafflar(L17,8) o 8 Bordsskedar(L18), skulle kosta c.a 150.000 kr att nytillverka TOPPSKICK, HANDSMIDDA, TILLFÄLLE
Lägg i varukorg
|
32000:-
Mkt exklusiv, högklassig, mkt elegant helt handsmidd modell m avslutande vågbandsbård best av 12 Bordsknivar (L21), 12 Bordsgafflar(L17,8) o 12 Bordsskedar(L18), skulle kosta c.a 200.000 kr att nytillverka TOPPSKICK, HANDSMIDDA, TILLFÄLLE
Lägg i varukorg
|
49000:-
Bestående av 12 Matknivar kort klinga (L22,8), 12 Matgafflar(L19), 12 Soppskedar(L16,3), 12 Bordsknivar(20,6), 12 Bordsgafflar(L16,8) o 12 Bordsskedar(L17,5), nypris 205000:- TOPPSKICK, TILLFÄLLE
Lägg i varukorg
|
89000:-
Högklassig, utsökt vacker Uppsättning i Jugend, i mkt vackert ekschatull på avtagbar benställning bestående av 12 Matknivar, 12 Matgafflar, 12 Matskedar(L21,2 cm), 12 Fiskknivar, 12 Fiskgafflar, 12 Bordsknivar, 12 Bordsgafflar, 12 Bordsskedar(L18,2 cm), 12 Smörgåsknivar m förgyllda silverblad, 12 Smörgåsgafflar m förgyllda tenar, 12 Teskedar, 12 Kaffeskedar(L12 cm) m förgyllda blad, 2 Smörknivar, Pastejspade, Soppslev, 2 del Transcherbestick, 2 Såsslevar, 3 Ströskedar, 2 del Fiskserveringsbestick samt 2 del Serveringsbestick för kött eller övrigt, importstämplar CG Hallberg Sthlm 1916 (tot 159 delar), toppskick ETT HÖGKLASSIGT JUGENDBESTICK
Lägg i varukorg
|
198000:-
Best av 12 Matknivar(L25,3), 12 Matgafflar(L21,2) o 12 Matskedar(L21,3), JL Hultgren Sthlm 1960, motsv ord nypris c:a 100000:- TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
49000:-
Best av 12 Bordsknivar (L21), 12 Bordsgafflar(L18) o 12 Bordsskedar(L18,2), CG Hallberg Sthlm 1913-61, motsv nypris c:a 60000:- TOPPSKICK, TILLFÄLLE
Lägg i varukorg
|
45000:-
Mkt exklusiv och omfattande, best av 12 Matknivar(L22), 12 Matgafflar(L18), 12 Matskedar(L18,2), 12 Fiskknivar(L20,2), 12 Fiskgafflar(L17,6), 12 Bordsknivar(L21), 12 Bordsgafflar(L17,8), 12 Bordsskedar(L18), 12 Smörgåsknivar(L16,8), 12 Smörgåsgafflar(L15,3), 12 Efterrättsskedar(L15,4) o 12 Kaffeskedar(L11) Georg Jensen Köpenhamn efter 1950 TOPPSKICK, TILLFÄLLE
Lägg i varukorg
|
198000:-
Mkt exklusiv, best av 12 Matknivar(L22), 12 Matgafflar(L18), 12 Bordsknivar(L21), 12 Bordsgafflar(L17,8) och 12 Bordsskedar(L18), Georg Jensen Köpenhamn efter 1950, nypris 170000 kr, tot vikt 4,3 kg TOPPSKICK, TILLFÄLLE
Lägg i varukorg
|
89000:-
Toppkvalité best av 8 Matknivar (L24,8), 8 Matgafflar(L21,2) o 8 Matskedar(L21,3), GAB, CGH o AU Wahlberg Gävle 1901-18, närmast exakt lika sinsemellan TOPPSKICK, MKT SÄLLSYNT TILLFÄLLE
Lägg i varukorg
|
35000:-
Bestående av 12 Matknivar(L23), 12 Matgafflar(L19), 12 Bordsknivar(L20,2), 12 Bordsgafflar(L17,1), 12 Bordsskedar(L18), 12 Efterrättsgafflar(L15) o 12 Kaffeskedar(L11,3), toppskick TILLFÄLLE, UTGÅNGEN MODELL
Lägg i varukorg
|
110000:-
Högklassig modell best av 8 Matknivar(L20,5), 8 Matgafflar(l19,8), 8 Matskedar(L19,8), 8 Efterrättsskedar(L15,5) och 8 Kaffeskedar(L12,1), design Prins Carl Philip Bernadotte, MEMA Lidköping 2009, nypris 95000 kr OANVÄNDA I ORGINALFÖRPACKNING
Lägg i varukorg
|
49000:-
Best av 12 Bordsknivar(L21,5), 12 Bordsgafflar(L17,5) o 12 Bordsskedar(L18), mkt gediget, Bolins mest exklusiva modell, WA Bolin Sthlm 1950-60-tal, total vikt 1,95 kg YTTERST SÄLLSYNT, TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
45000:-

Skandinaviskt 1900-tal

Sällsynt vacker, ovalt slätt liv p oval trappstegsformad fotring, två uppsvängda hänklar m stiliserad växtdekor, L35,5 B19 H11,4 vikt 1,16 kg TOPPSKICK, HÖGSTA KVALITÉ
Lägg i varukorg
|
35000:-
Mkt vacker hög Skål m två uppsvängda hänklar p reliefdekorerad fotring, mynningen m pärlbård, vackert hamrad yta, modellnr 32, L14 D10,5 H6,8 vikt 180g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
8900:-
Mkt vacker låg Skål m två uppsvängda hänklar p reliefdekorerad fotring, mynningen m pärlbård, vackert hamrad yta, användbar som Barnskål, trevlig doppresent, modellnr 158, L16 D13,5 H3,7 vikt 190g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
8900:-
Mkt elegant, rund m rak sarg p fyra räfflade fotsegment, två uppsvängda räfflade hänklar, spegeln m två graverade ryttare, sannolikt design Sylvia Stave D17 L20,7 vikt 240g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
7500:-
Mkt elegant, rund m rak sarg p fyra räfflade fotsegment, två uppsvängda räfflade hänklar, spegeln m två graverade ryttare, sannolikt design Sylvia Stave D14 L17,8 vikt 160g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
4900:-
Stor, härlig Kanna (L17 H10,7 rymmer 3 dl bekvämt)) m raka sidor o uppsvängd hänkel p plan botten, stående på ovalt Underfat(L18,6 B13,4), helt slät form, tot vikt 480g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
14500:-
Sällsynt vacker, bukig slät form p välvd rund fot, uppsvängd slät hänkel m tumgrepp, sterlingsilver, L16,5 H13 vikt 300g, rymmer 4 dl TOPPSKICK, MKT VACKER
Lägg i varukorg
|
10800:-
Sällsynt vacker, bukig slät form p välvd rund fot, uppsvängd hänkel i brunt trä, H16 vikt 350g, rymmer 5 dl TOPPSKICK, MKT VACKER
Lägg i varukorg
|
11500:-
Sällsynt elegant, rund p plan botten, välvt lock m lockknopp i bakelit o silver, avtagbart handtag i svart trä m avslutning i silver, D18 L31,5 H10,5 vikt 570g TOPPSKICK, MKT DEKORATIV
Lägg i varukorg
|
16500:-
Stor, härlig, sällsynt vacker bukig Såskanna p oval välvd fot m mjuka trappsteg, mkt elegant uppsvängd hänkel, L20 H15,4 vikt 500g TOPPSKICK, TOPPOBJEKT
Lägg i varukorg
|
35000:-
Ett par för tre ljus vardera, synnerligen eleganta, något välvd rund fot m vågbandsbård, avsmalnande stam, bågformade kandelaberarmar, cylindriska ljuspipor m vågbandsbård, H25,5 L23 tot vikt inkl fyllda fötter 1,56 kg TOPPSKICK, SÄLLSYNT TILLFÄLLE
Lägg i varukorg
|
26500:-
Mkt elegant o tung m vidgande liv p välvd fotring, två motstående uppsv hänklar, i botten medalj m motiv från Edens Lustgård m text ”Jag hörde Guds röst gångandes i Lustgården”, L20,3 D17,6 H7 vikt 340g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
11900:-
Synnerligen elegant, klotformad underdel p välvd rund fot, rakt vidgande överdel m horisontell mynningsbård, uppsv hänkel, rymmer 1,2 liter bekvämt, H20 vikt 430g TOPPSKICK, MKT ELEGANT
Lägg i varukorg
|
12800:-
Underbart vacker bukig, helt handslagen Skål p ngt uppslagen botten, vackert hamrad yta, D14 H6,5 vikt 520g TOPPSKICK, HÄRLIG TYNGD
Lägg i varukorg
|
17800:-
Mkt vacker Skål m två uppsvängda hänklar p plan botten, vackert hamrad yta, modellnr 456A, L15 D11,5 H8 vikt 200g TOPPSKICK
Lägg i varukorg
|
8900:-
Stort, mkt vackert rektangulärt, helt slätt Skrin m ngt välvt lock, lockknopp m infattad röd sten (sannolikt en granat), mkt välbevarad inredning i cederträ, L18,2 B11 H7 total vikt 880 g TOPPSKICK, ETT MKT VACKERT SKRIN
Lägg i varukorg
|
15800:-
Utsökt elegant, stor, runt vidgande liv m omvikt mynning uppburet av fyra fötter i utpräglad jugend stående p välvd fotplatta m äggstavsbård, livet m åtta lodräta åsar, vackert hamrad yta, D23,5 H17 vikt 1,17 kg TOPPSKICK, PERFEKT SOM BORDSUPPSATS
Lägg i varukorg
|
35000:-
Utsökt vacker, mjukt rektangulär m uppsvängda hänklar p fyrafötter, reliefdekor i utpräglat stram jugend, uttagbar insats i mässig m mkt vacker patina, importstämplad CA Björklund Sthlm 1907, L43,5 B23 silvervikt 900g, tot vikt 1,65 kg TOPPSKICK, ETT HÖGKLASSIGT JUGENDOBJEKT
Lägg i varukorg
|
29500:-

ALLTID 15 DAGARS RETURRÄTT
Medlem av Sveriges Konst- och Antikhandlareförening.
Medlem av Sveriges Konst- och Antikhandlareförening.

NYHETER

2/6 Ny Lista: SilverKontanten 342

(Sålda objekt tas bort kontinuerligt på samtliga listor) 

SilverKontanten 342

NÄSTA LISTA: SilverKontanten 343 läggs ut senast den 5/9 2026

24/5: 24 nya objekt pÄ Skandinaviskt 1900-tal och Smycken

6 nyinkomna högklassiga objekt har idag lagts ut på listan Skandinaviskt 1900-tal och 19 nyinkomna höglassiga smycken har lagts ut på listan Smycken.

De nyinkomna objekten ligger just nu högst upp på listorna för lättare överblick.

Mycket nöje!

30/4 Ny Lista: SilverKontanten 341

(Sålda objekt tas bort kontinuerligt på samtliga listor) 

SilverKontanten 341

NÄSTA LISTA: SilverKontanten 342 läggs ut senast den 5/6 2026

31/3 Ny Lista: SilverKontanten 340

(Sålda objekt tas bort kontinuerligt på samtliga listor) 

SilverKontanten 340

NÄSTA LISTA: SilverKontanten 341 läggs ut senast den 5/5 2026